Powrót
Zadanie 1.3. „Monitorowanie różnych parametrów środowiska glebowego dla właściwej oceny WPR”.
Harmonogram realizacji zadania z podziałem na etapy:
1) Etap I – 2016 r.: a) wstępna ocena wpływu instrumentów WPR na stan i zmiany parametrów glebowych na obszarach wiejskich z uwzględnieniem istniejących danych w tym zakresie, b) integracja zgromadzonych danych i weryfikacja występowania gleb bogatych w węgiel pochodzenia organicznego, c) opracowanie merytorycznych podstaw weryfikacji wniosków gmin i rolników dotycząca zasięgów obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami. 2) Etap II – 2017 r.: a) wstępna ocena wpływu instrumentów WPR na stan i zmiany parametrów glebowych na obszarach wiejskich z uwzględnieniem istniejących danych dotyczących tych kwestii, b) analiza występowania gleb bogatych w węgiel, w tym przeprowadzenie syntezy wyników oraz przygotowanie map wynikowych, c) opracowanie sposobów stałego monitorowania wpływu instrumentów WPR na środowisko glebowe i wiejskie. 3) Etap III – 2018 r.: Szczegółowa ocena wpływu instrumentów WPR na stan i zmiany parametrów glebowych na obszarach wiejskich, w tym przeprowadzenie analizy związków między poszczególnymi instrumentami WPR a zmianami w wybranych parametrach gleb dla różnych typów i wielkości gospodarstw rolnych oraz intensywności produkcji. 4) Etap IV – 2019 r.: Szczegółowa ocena wpływu instrumentów WPR na stan i zmiany parametrów glebowych na obszarach wiejskich w tym przeprowadzenie analizy związków między poszczególnymi instrumentami a bioróżnorodnością gleb, gatunków ptaków oraz zmianami krajobrazu dla różnych typów i wielkości gospodarstw rolnych oraz intensywności produkcji. 5) Etap V – 2020 r.: a) końcowa ocena wpływu instrumentów WPR na stan i zmiany parametrów glebowych na obszarach wiejskich, b) przygotowanie wniosków i rekomendacji dotyczących zmian metodyki monitorowania oddziaływania instrumentów WPR na środowisko wiejskie i przygotowanie zaleceń dotyczących częstotliwości i zakresu badań, gęstości i lokalizacji punktów, w których pobierano próby.
Sposób wykorzystania wyników realizacji zadania:
Wyniki prac zrealizowanych w ramach zadania pozwolą na zróżnicowaną ocenę oddziaływania instrumentów WPR na parametry środowiska glebowego. Ocena oddziaływania instrumentów WPR na parametry środowiska glebowego umożliwi monitorowanie zmian parametrów środowiska glebowego zarówno w ujęciu dynamicznym (w latach) przez porównanie do wcześniejszych okresów jak i w ujęciu regionalnym. Oceny odziaływania instrumentów WPR na parametry środowiska glebowego będą też odzwierciedlały zmiany w strukturze agrarnej i intensywności produkcji rolniczej.
Oceny odziaływania instrumentów WPR mogą być przydatne dla organów administracji publicznej, które w zakresie swoich zadań realizują obowiązki związane z zarządzaniem przestrzenią rolniczą. Wyniki realizacji zadania będą też przydatne w planowaniu strategii rozwoju dotyczącej rolnictwa w Polsce.
Krajowa Platforma Glebowa – wystąpienia ustne do pobrania:
1. KPG_2020_Marzec_Marian.pdf
2. KPG_2020_Switoniak_Marcin.pdf
3. KPG_2020_Smreczak_Bozena.pdf
4. KPG_2020_Michalak_Joanna.pdf
5. KPG_2020_Bienia_Bernadetta.pdf
6. KPG_2020_Olejniczak_Izabella.pdf
8. KPG_2020_Pogrzeba_Marta.pdf
|